اگر تمایل به یادگیری نقاشی دارید، هیچ وقت فریب این جمله «باید استعداد نقاشی داشته باشی!» را نخورید. دنیای نقاشی پر از رنگ، شور و تکنیک است. آموزش نقاشی و به طور کلی آموزش های هنری، روح شما را زنده میکنند. نقاشی یکی از رشته‌های اصلی هنرهای تجسمی است و قدمت آن شش برابر زبان نوشتاری می‌باشد.
برای شروع کار، ابتدا هدفتان را مشخص کنید. قبل از اینکه سراغ بوم ورنگ و تکنیک های مختلف برید پیشنهاد میکنیم قدم به قدم همراهمون باشید تا ضمن معرفی انواع سبک ها با آموزش های نقاشی و دوره های آموزشی آموزشگاه نقش و احساس آشنا بشید.

5 گام برای تبدیل شدن به یک نقاش حرفه ای!

1- چرا نقاشی؟

اگر به نقاشی به عنوان هنری برای پرکردن اوقات فراغتتون نگاه میکنید و برای سرگرمی به سراغش رفتین، باید مراحل آموزش نقاشی رو آرامتر طی کنید. بنابراین فرصت بیشتری برای تمرکز روی تکنیک های پایه ای و اصول اولیه دارید. اگرهم قصد دارید به عنوان یک نقاش حرفه ای برای اهداف تجاری و کاری قدم به دنیای هنر بزارید، باید تکنیک های خاص و پیشرفته تری رو یاد بگیرید. پس اولین گام برای اینکه پا به این عرصه بزارید اینه که هدفتون رو مشخص کنید و از خودتون بپرسید اصن چرا سراغ نقاشی اومدید؟!

2- پیداکردن تکنیک موردعلاقه خودتان

بعد از اینکه هدفتون مشخص شد باید انواع تکنیک نقاشی رو بشناسید و براساس اون تصمیم بگیرید که در آینده قراره چه سبک و تکنیکی به کار ببرید. بعضی از معرف ترین تکنیک های نقاشی عبارتند از :

رنگ روغن:

این تکنیک نیاز به قلم‌موهاى تخت داره و معمولاً روى بوم، نقاشی میشه. تکنیک رنگ روغن از مشهورترین و محبوبترین تکنیک‌ها بین هنرمندانه. در این تکنیک نقاش این امکان رو داره با روى‌هم زدنِ ضربه‌هاى قلم‌مو رنگ‌ها رو تغییر بده و بخاطر دیر خشک شدن رنگ‌ها به راحتی محو کردنشون انجام میگیره. با استفاده از رقیق کننده ها و روغن اضافی زمان خشک کردن و قوام رنگ به صورت چشمگیری تغییر میکنه.

آب رنگ:

نقاشی آبرنگ سابقه‌ای کهن داره و ردپای اون به نقاشی‌های درون غار اروپای پله لیتیک و نگارنوشت‌های مصریان قدیم می‌رسه. در آبرنگ با رقيق کردن رنگ ماده مى‌توان سايه‌روشن‌هاى زيبايى ايجاد کرد و با ايجاد لايه‌هاى نازک درخشندگى رو نشون داد. تنوع و سادگی تکنیکهای نقاشی با آبرنگ باعث شده، این روش به یک انتخاب سرگرم کننده و ارزان قیمت برای یادگیری نقاشی تبدیل بشه. روش خیس در خیس، تراشیدن کاغذ، تکنیک برداشتن رنگ، روش خشک در خشک و .. همه از تکنیک های تخصصی تر نقاشی با آبرنگ هستند که در صورت ثبت نام در دوره نقاشی با آبرنگ آموزش داده میشه.

سیاه قلم:

امروزه تکنیک های متفاوتی از طراحی و کار با قلم مو و ذغال رواج داره که به حاصل همه اونها نقاشی سیاه قلم گفته میشه. نقاشی سیاه قلم بطور کلی به هر نوع تاثیر گذاری مداد (سیاه یا ذغال (مثل مداد معمولی B2 گرافیتی و پودر ذغال بر روی کاغذ به همراه سایه ها اطلاق میشه که نتیجه کار یک اثر زیبای همه پسند است. در صورت پیشرفت و کسب مهارت در سطح بالا تبدیل به اثر هایپررئالیستی میشه که به آن در زبان عامیانه ایران سیاه قلم میگن و طرفدارای زیادی هم داره. توجه داشته باشین که طراحی سیاه قلم روش آسان و ساده ای نیست به عبارتی این تکنیک یک تکنیک خودآموز نیست! بنابراین گذراندن دوره آموزشی زیر نظر اساتید مجرب آموزشگاه نقش و احساس ، تاثیر بسزایی در پیشرفت هنرجو و خلق آثار زیباتر داره.

پاستل گچی:

پاستل قرن هاست که توسط هنرمندان به کار گرفته می شود و به دلیل قابلیت حمل، نیاز به آب، قلمو یا پالت ندارد. پاستل ها به شکل قلمی و تولیدشده از ترکیب رنگدانه های پودری و چسب هستن. اثری که با استفاده از پاستل خلق میشه، نقاشی پاستلی می نامند. پاستل ها به جای پالت، بر روی سطح اصلی ترکیب میشن و با تکنیک های لایه گذاری و روش لکه ای رنگ های متعدد و اثری زیبا میتوان پدید آورد. پاستل ها دارای تنوع رنگی بالایی هستند و به دلیل نرم بودن، کار با آنها بسیار لذت بخش و جذابه.
اگر قصد دارین که آموزش نقاشی با پاستل رو زیر نظر مجرب ترین اساتید فرابگیرید حتما در دوره های آموزشگاه نقش و احساس ثبت نام کنید.

از دیگر تکنیک ها میشه نقاشی با آکریلیک، نقاشی روی شیشه، تکنیک اسکریبل (حرکات سریع خط خطی و بدون الگوی قلم)، نقاشی کلاژ و طراحی با مداد اشاره کرد که هرکدوم طرفداران خاص خودشون رو دارند. شما میتونید با مشاوره از اساتید و مربیان آموزشگاه، براساس علاقه اتون یک سبک و تکنیک هنری رو انتخاب و درپیش بگیرید.

3- تهیه ابزارهای موردنیاز نقاشی

برای طراحی و نقاشی، لازمه که هنرجو با کاربرد انواع ابزار و لوازم این کار آشنا بشه. در ادامه به طور مختصر بعضی از ضروری ترین ابزارهای موردنیاز رو معرفی میکنیم.

مداد:

معمولی‌ترین وسیله‌ی طراحی مداد است. برای شناسایی مداد، علامت‌های ویژه‌‌ای مثل B ,HB, F ,H که نمایانگر ویژگی‌های مداد از لحاظ نرمی، سختی، چربی و خشکی است، وجود داره. مناسب‌ترین مداد برای طراحی مداد B است که مغزی بسیار نرم، ضخیم، لطيف و وسيع دارد.

زغال طراحی:

زغال مدادی ، زغال خشک یا طبیعی و زغال فشرده از انواع زغال ها هستند که برای طراحی سیاه قلم به کار میرن و هرکدوم بسته به درجه تیرگی و نرمی کاربرد خودشون رو دارند. به عنوان مثال زغال فشرده ماده‌‌ای بسیار نرم بوده که تیره‌ترین و ملایم‌ترین سیاهی رو ایجاد می‌کنه اما زغال مدادی فقط تیرگی زغال رو داشته و به نرمی مدادهای معمولی هست.

قلم موی نقاشی:

اصلی تین وسیله برای تکنیک هایی که با رنگ به کار میرن قلم موی نقاشی است. در هر نوع نقاشی از قلم‌موی مخصوص به خودش استفاده میشه به عنوان مثال قلم‌موی گرد برای نقاشی آبرنگ و گواش هست و قلم موی تخت برای نقاشی رنگ روغن به کار میره.

کاغذ:

بافت و جنسیت کاغذ و ابزار مختلف طراحی، در تأثیر بصری طرح تاثیرگذارند. انواع کاغذهای موجود برای نقاشی یا طراحی عبارت‌اند از: کاغذ کاهی، کاغذگراف، کاغذ سفید نازک، کاغذ سفید طراحی در وزن‌های مختلف (۵۰، ۶۰، ۷۰ گرمی و ...)، کاغذ زبر با شیارهای موازی، کاغذ مکنده، کاغذ گلاسه، كاغذ پاستل و انواع مقواهای سفید و رنگی.
کاغذهای کاهی، گراف و سفید معمولی که بیشتر برای طراحی با مداد و طراحی تند و تمرین به کار میرن. انواع دیگه کاغذ هم برحسب نوع نقاشی کاربرد مختلفی دارن که تهیه اون باید زیرنظر استاد صورت بگیره.

4- یاد گرفتن اصول نقاشی یا طراحی

با وقت گذاشتن زیاد روی نقاشی، حتی با سالها تمرین به هنرمند تبدیل نمیشید! هرکاری اصولی داره پس باید به یادگیریتان سمت و سو بدید. آموزش نقاشی توسط یک مربی حرفه ای به شما باعث میشه ایده های نقاشی اتون تبدیل به یک اثر هنری زیبا بشه. علاوه بر این باید از همان ابتدا با آموزش اصولی میدونید که چطور قلم دستتون بگیرید، چطوررنگ ها رو ترکیب کنید، چطور از ابزارها در نقاط مختلف استفاده کنید و ....
اگر میخواین نقاشی یا طراحی رو به صورت اصولی از مبتدی تا پیشرفته زیرنظر اساتید مجرب یاد بگیرید با ما در ارتباط باشین.

5- اصلاح و بررسی نقاشی

گام آخر برای تبدیل شدن به یک نقاش بعد از خلق اولین نقاشی، بازگشت به عقب برای بررسی ایرادات و اصلاح نقاشیه. بعد از اینکه اولین نقاشیتون رو کشیدید، این سوالات رو از خودتون بپرسین: آیا اشتباهی در نقاشی رخ داده؟ نیاز به اصلاح و بهبود داره؟ چطور میتونم اون رو بهتر کنم؟
بعد از اینکه زیرنظر استادتون یکبار نقاشیتون رو بررسی و اصلاح کردید کار تمومه! قدم های لازم به سمت دنیای هنر رو برداشتید و کافیه با تمرین بیشتر به اوج قله برسید.


اگر هرنوع مشاوره در زمینه دوره های آموزشی نقاشی، انتخاب سبک یا اطلاع از قیمت ها میخواین کافیه با ما تماس بگیرید.